Bebeğe Hazırlık Giyim Alışverişi – Bebelop
Skip to content
3

Bebelop - Blog

Bebeğe Hazırlık Giyim Alışverişi

by Fırat YILDIRM 27 Oct 2023


Bebeklerini kucaklarına almayı bekleyen anne babalar için bu süreçte en önemli konulardan biri de hazırlık alışverişi. Özellikle tecrübesiz ebeveynler, bir eksik kalmasından endişe ederek panik yapabilirler. Ancak, tüm ihtiyaçlar belirlenerek bir liste hazırlanır ve bu liste üzerinden hareket edilirse, herhangi bir eksik kalmayacaktır. Yeni doğacak bebeğiniz için yapacağınız alışverişte dikkat etmeniz gereken belli noktalar, şu şekilde sıralanabilir:

 • Çevrenizden gelecek hediyelere göre listenizi düzenleyin. Yakınlarınıza ihtiyaçlarınızı doğrudan söyleyerek aynı parçadan ihtiyacınız kadar alındığından emin olun.
 • Tüm alışverişinizi yeni doğan bedenine göre yapmayın. Bebeklerde vücut gelişimi çok hızlıdır, bedenine göre aldığınız kıyafetlerin kısa süre içinde bebeğinize olmadığını göreceksiniz.
 • Bebek cildi çok hassas olduğu için yüzde yüz pamuklu kumaştan kıyafetler tercih etmeniz gerekir. Listenizde bulunan tüm parçaları, yüzde yüz pamuk olduğundan emin olun.

Bebek Giyim Hazırlık Alışverişi Listesi

Bebeğiniz doğmadan önce hazırlığınızı tamamlamalı ve gerekli kıyafetlerden en az birkaç parçayı dolapta hazır tutmalısınız. Bebeğiniz doğduktan sonra ihtiyacınız olacak tüm parçalar şu şekilde;

 • Hastane çıkışı: Standart olarak beş, tercihe göre daha fazla parçadan oluşan hastane çıkışı, yeni doğacak bebeğinizin ilk kıyafeti olacak. Beş parça hastane çıkışında, alt ve üst giyim ile eldiven, bere ve önlük yer alır.
 • Zıbın: İç ve dış olarak ikiye ayrılan zıbınlardan en az ikişer takım alınmalı, geniş hastane çıkışı takımlarında zıbın da yer alır. Sayıya dikkat etmeniz gerekir, fazla aldığınız zıbınlar hızla büyüyen bebeğinize olmayacaktır.
 • Pijama takımı: Bebekler, özellikle ilk doğduklarında günün büyük bölümünde uyurlar. Rahat bir uyku için alt ve üstten oluşan pijama takımlarından da birkaç çift almanız gerekir.
 • Tulum: Patikli ve patiksiz olmak üzere yine birkaç parça tulum, listenizin önemli parçalarından.
 • Tek üst: Üstünü sıklıkla değiştireceğiniz bebeğinize, mevsimine göre kısa kollu veya uzun kollu, birkaç parça üst almalısınız.
 • Tek alt: Ayaklı pijama altları, bebeğinizin ayaklarını da içine alır. Birkaç parça tek alt alternatifiniz olmalı.
 • Çıtçıtlı badi: Atlet yerine tercih edebileceğiniz çıtçıtlı badilerden de en az birkaç parça almalısınız. Çıtçıtlı badiler bebeğinizin belinin açılmasını ve üşümesini engeller, altını değiştirirken kolaylık sağlar ve bezin sarkmasını engeller.
 • Alt açma bezi ve minderi: Bebeğinizin altını her yerde rahatlıkla değiştirebilmenizi sağlayan alt açma bezi ve minderi de listede yer almalı.
 • Battaniye, kundak: Pamuklu battaniyesi ile kundağını da bebeğiniz doğmadan almalısınız.
 • Havlu: Anne babaların en hassas anlarından birisi bebeklerini ilk kez yıkadıkları an. Bebeğinizi yıkadıktan sonra saracağınız yine pamuklu bir havlu ve bornoz takımını da hazır etmeniz gerekir.
 • Bere: Yeni doğan bebeklerin vücutlarındaki en hassas yerleri, henüz tam olarak sertleşmeyen kafa tası kemikleridir. Bebeğinizi hem olası darbelerden, hem de sıcak ve soğuktan koruyacak bere, olmazsa olmaz parçalardan biridir.
 • Eldiven: Bebekler, ellerini sürekli ağızlarına ve yüzlerine götürürler ve tırnaklarıyla yüzlerini çizebilirler. Eldiven, bebeğinizin kendisine zarar vermesini engeller ve ellerini sıcak tutar.
 • Önlük ve mendil: Yeni doğan bebeklerde salya ve kusma gayet olağandır. Bu sebeple birkaç parça mendil ve önlük almanız gerekir.
 • Çorap, patik: Bebeğinizin ayaklarını sıcak tutmalısınız. Bebeğinizin küçük ayaklarını sıcak tutacak çorap ve patiklerden en az birkaç parça almanız gerekir.
930 x 520px

SPRING SUMMER LOOKBOOK

Sample Block Quote

Praesent vestibulum congue tellus at fringilla. Curabitur vitae semper sem, eu convallis est. Cras felis nunc commodo eu convallis vitae interdum non nisl. Maecenas ac est sit amet augue pharetra convallis.

Sample Paragraph Text

Praesent vestibulum congue tellus at fringilla. Curabitur vitae semper sem, eu convallis est. Cras felis nunc commodo eu convallis vitae interdum non nisl. Maecenas ac est sit amet augue pharetra convallis nec danos dui. Cras suscipit quam et turpis eleifend vitae malesuada magna congue. Damus id ullamcorper neque. Sed vitae mi a mi pretium aliquet ac sed elitos. Pellentesque nulla eros accumsan quis justo at tincidunt lobortis deli denimes, suspendisse vestibulum lectus in lectus volutpate.
Prev Post
Next Post

Thanks for subscribing!

This email has been registered!

Shop the look

Choose Options

Edit Option
Have Questions?
Back In Stock Notification
Terms & Conditions
What is Lorem Ipsum? Lorem Ipsum is simply dummy text of the printing and typesetting industry. Lorem Ipsum has been the industry's standard dummy text ever since the 1500s, when an unknown printer took a galley of type and scrambled it to make a type specimen book. It has survived not only five centuries, but also the leap into electronic typesetting, remaining essentially unchanged. It was popularised in the 1960s with the release of Letraset sheets containing Lorem Ipsum passages, and more recently with desktop publishing software like Aldus PageMaker including versions of Lorem Ipsum. Why do we use it? It is a long established fact that a reader will be distracted by the readable content of a page when looking at its layout. The point of using Lorem Ipsum is that it has a more-or-less normal distribution of letters, as opposed to using 'Content here, content here', making it look like readable English. Many desktop publishing packages and web page editors now use Lorem Ipsum as their default model text, and a search for 'lorem ipsum' will uncover many web sites still in their infancy. Various versions have evolved over the years, sometimes by accident, sometimes on purpose (injected humour and the like).
this is just a warning
Giriş Yap
Alışveriş Sepeti
0 items